Zajęcia dodatkowe w roku szkolnym 2017/2018

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota uwagi
 

8:00-9:35

Koło filmowe**

Sala 2b/ pracownia MDK

(II Klasy)

Elwira Małyszko

9.40 – 10.25

Język chiński gr. 2

10.30 – 11.15

Język chiński gr. 1

9:40-11:30

Religia katolicka

(I i II klasa)

Sala nr 28

Ks. Adam Micun

 

9:00-10:30

Programowanie

(I I II klasy*)

Sala w Inkubatorze

Anna Łupińska-Dubicka

*klasy I i II na zmianę co 2 tygodnie

 

13:15-14:50

Koło filmowe**

Sala 2b/ pracownia MDK

(II Klasy)

Elwira Małyszko

13:20-15:10

Szachy (I klasy)

Sala nr 27

Janusz Taranienko

MDK

   

10:00-11:30

Robotyka, (II klasa)

Sala nr 45 B

Grzegorz Nowik

**zajęcia zamiennie co 2 tygodnie

14:04 - 15:40 

koło matematyczne

(I klasy)

sala nr 33a lub 33b

Zbigniew Zaczkiewicz

13:15-14:00

Matematyka

(II klasy), sala nr 33/2

Sławomir Koszelew

12:15-14:00

Język chiński

(II klasy)

Sala nr 27

15:00-16:30

Fakultet z języka rosyjskiego, (klasy I i II)

Sala nr 33/2

Monika Borodzicz

14:00-15:30

Koło fotograficzne

(I i II klasy)

Sala nr 33/1

Jerzy Lech

MDK

11:30-13:00

Robotyka, (I klasa)

Sala nr 45 B i 44 B

Grzegorz Nowik

 
 

13.15 – 14. 50

Język chiński

Klasy II, Sala 25

 

15.40 – 17.10

Zajęcia sportowe

Futsal

Hala sportowa PB

     
 

14:30-16:00

Wolontariat

sala nr 33/2

Maria Żywno

14:55 -15:40

Język chiński

(I A klasy)

Sala nr 27

 

14:00 -15:40

Koło chemiczne***

Sala 3/13 IET

(I i II klasy)

Marzena Smolewska

11:30-13:00

Koło z języka niemieckiego

(I II klasy)

Sala 28

Honorata Buczkowicz

***zajęcia co 2 tygodnie

15:45-16:45

kółko szaradziarskie

( gier logicznych)

sala nr 33/1

 Sławomir Koszelew

14:55 - 16:35 

Koło matematyczne

Klasy 33a lub 33b

(II Klasy)

Zbigniew Zaczkiewicz

13.15 – 14.50

Koło olimpijskie z języka angielskiego

(klasy I i II)

Sala 25 B

   

11:45-15:00

Koło teatralne

(I i II klasy)

Sala nr 33/1

Tomasz. Buczkowicz

*** zajęcia co 2 tyg. Dyskusyjny Klub Filmowy od 3 października

 

14.55 – 15.40

Koło fizyczne

(Klasy II)

Kamil Kokoszkiewicz

         
 

15:00-17:30

Dyskusyjny Klub Filmowy

„Kino na temat”***

Sala nr 27

Marta Białobrzeska

13.15 – 14.50

Fakultet z matematyki

( Zuzanna Sztabińska)

kl. 1 A i 1 B

       
 

15:00-16:30

Koło z języka rosyjskiego

(klasy I i II)

Sala nr 33/1

Monika Borodzicz

         
   

19:00-21:00

Religia katolicka

(II Klasy)

Kościół

Ks. Adam Micun

       

Koło matematyczne

Zajęcia są skierowane na przygotowanie do konkursów matematycznych w Polsce. Celujemy w konkursy, które np. zapewniają dostęp na studia. Nie ulega wątpliwości, że dziś uczniowie nie wiedzą co będą robili w przyszłości, stąd pragniemy małymi krokami zbliżać się do celu, jakim jest zdobycie najlepszych miejsc w konkursach w najbliższych trzech latach. Poznajemy różne konkursy i zadania jakie tam występują oraz techniki potrzebne do rozwiązywania tych zadań. Materiał zdecydowanie wykracza poza programy szkolne. Zachęcam osoby zdecydowane, aby przeglądnęły informacje o wybranych uczelniach i sprawdziły jakie konkursy otwierają drzwi na uczelnię wyższą i wybrały już dziś odpowiednie do tego koło naukowe. Zapraszam w każdy wtorek w godz. 16:10-17:40.

dr Zbigniew Zaczkiewicz

Koło chemiczne

Koło ma na celu rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej i talentów uczniów, poprzez rozszerzanie wiedzy o treści spoza programu nauczania obowiązującego w szkołach ponadgimnazjalnych. Program jest przeznaczony dla uczniów przygotowujących się do Olimpiady Chemicznej i konkursów przedmiotowych oraz miłośników chemii szczególnie zainteresowanych przedmiotem i chcących poszerzać swą wiedzę i umiejętności. Podczas zajęć uczniowie uczą się integrować treści z zakresu nauk chemicznych z treściami innych dyscyplin matematyczno-przyrodniczych. W ramach Koła, oprócz umiejętności rozwiązywania różnorodnych problemów teoretycznych i zadań rachunkowych, będziemy dążyć do wykazania się biegłą znajomością praktyki laboratoryjnej. Eksperymenty w laboratorium sprzyjają samodzielnemu dochodzeniu do wiedzy i są szczególnie atrakcyjne dla ucznia. Zajęcia praktyczne w ramach Koła Chemicznego są realizowane w laboratoriach Wydziału Budownictwa i Inżynirii Środowiska,umożliwiając tym samym dostęp do zaplecza wyposażonego w nowoczesny sprzęt i niezbędne odczynniki.

Przyjazna atmosfera, ambitne projekty oraz niegasnący zapał organizatorów i młodzieży uczestniczącej w zajęciach stanowią świetne miejsce do odkrywania w sobie ducha chemii.Rozwijanie zainteresowań, organizacja, planowanie, kreatywność, praca w grupie to tylko niektóre z umiejętności jakie każdy z Was może nabyć uczestnicząc w zajęciach z Koła Chemicznego.Nauczysz się przyswajać w ciekawej formie wiedzę, której nie można znaleźć w zwykłych podręcznikach. Tutaj słowo „Chemia” nabiera nowego znaczenia.

Jeśli pasjonuje Cię chemia, chcesz wywołać burzę w probówce, zrobić lustro srebrne, spróbować samemu zrobić mydło, zgłębić tajemnice analiz chemicznych, określić skład nieznanej substancji lub sprawdzić co pachnie w perfumach iprzekonać się czy faktycznie można pić wodę z kranu - zapraszam na zajęcia koła w każdy poniedziałek w godzinach 16:10-17:40.

mgr Marzena Smolewska

Koło biologiczne

Treści realizowane na zajęciach koła będą różnorodne a poruszane zagadnienia będą znacznie wykraczały poza realizowany program nauczania. Spotkania realizowane w szkole i w terenie pozwolą uczniom lepiej poznać środowisko przyrodnicze północno-wschodniej Polski, zapoznać się z problemami ochrony przyrody Podlasia i Suwalszczyzny, śledzić zjawiska i procesy przyrodnicze oraz prowadzić pierwsze samodzielne obserwacje i prace badawcze.

Uczniowie w ramach dodatkowych zajęć będą uczestniczyć w pracach kół naukowych studentów Ochrony środowiska i Architektury krajobrazu a także w akcjach organizowanych przez organizacje branżowe (np. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Ochrony Siedlisk ProHabitat, WWF Polska) i instytucje państwowe (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Parki narodowe, Parki krajobrazowe, Nadleśnictwa, Białostockie Muzeum Wsi, itd.). Głównym celem tych działań będzie zapoznanie uczniów z pracami na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego prowadzonymi w Polsce i na świecie. Ponadto odwiedzimy wybrane przez nas miejsca: laboratoria na Politechnice Białostockiej oraz w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Zapoznamy się z tematyką badań prowadzonych w tych laboratoriach (i wykonamy samodzielnie ciekawe doświadczenia). Poznamy ogrody doświadczalne i prowadzone w nich badania (np. ochrona gatunków ex situ w Arboretum w Kopnej Górze).

Zajęcia koła mają również na celu właściwe przygotowanie najzdolniejszych uczniów do udziału w olimpiadzie przedmiotowej oraz w konkursach o tematyce przyrodniczej. Zapraszam wszystkich uczniów zainteresowanych biologią (głównie ekologią i ochroną przyrody) na zajęcia koła biologicznego w każdy piątek w godzinach 12.30-13.15 w sali 1B Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej

dr Beata Matowicka

Koło teatralne

Kim jesteśmy i co robimy? Jesteśmy wypadkową indywidualności. Zbiorem jednostek, które tworzą wartość dodaną. Jesteśmy młodymi ludźmi zafascynowanymi sztuką i realizującymi się na scenie. Na zajęciach nie tylko ćwiczymy głos i uczymy się ruchu scenicznego. Przygotowujemy się do wystąpień publicznych, przełamujemy wewnętrzne opory i strach, wzmacniamy poczucie własnej wartości. Poznajemy również ciekawych ludzi - aktorów, muzyków - artystów z całej Polski. Chcemy poznać ich więcej i sprawdzić się na kilku konkursach recytatorskich i teatralnych. Chcielibyśmy także niedługo zaprezentować naszą pierwszą sztukę. Nie boimy się wyzwań. Robimy teatr. Ale przede wszystkim odkrywamy. Odkrywamy świat, ludzi… siebie.

Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy w każdą sobotę w godz. 12:30 - 15:00.

mgr Tomasz Buczkowicz

Koło geograficzne

Przewodnią tematyką zajęć jest wzbogacanie treści tematycznych ujętych w podstawie programowej, gdzie uczniowie mogą czynnie wspierać zajęcia poprzez organizowanie wyjść, wyjazdów do określonych zakładów przemysłowych, usługowych. W tracie zajęć; spotkania z ciekawymi ludźmi, uczestniczenia w konferencjach, kongresach. Uczniowie samodzielnie kreują wybrane zajęcia z tematów które ich szczególnie interesują, a które niekiedy głęboko wychodzą poza realizowany program. Poznawanie wybranych państw, a w nich historii, zabytków, kultury, religii, swoistej kuchni, języka... Zapraszam do czynnego udziału w kole uczniów naszej szkoły - masz szansę i możliwość poznania świata który jest skarbnicą wiedzy. Spotkania uczestników koła geograficznego odbywają się we czwartki w godzinach: 15.05 - 16.35

mgr Mirosław Mikołajewicz

 

Koło języka niemieckiego

„Dla 100 milionów mieszkańców Europy język niemiecki jest  językiem ojczystym. To już 100 milionów powodów, aby uczyć się niemieckiego”…

 By odkryć kolejne, przyjdź na spotkania koła języka niemieckiego. Będziemy poszerzać umiejętności komunikacyjne, rozwijać wiedzę o kulturze, realiach krajów niemieckojęzycznych i przygotowywać się do udziału w konkursach i olimpiadzie. Nie zabraknie gier językowych, dobrej muzyki, ciekawych projektów i miłej atmosfery

sobota start 10:00 - koniec 11:30

mgr Honorata Buczkowicz

Robotyka

Podczas cotygodniowych spotkań łączymy zagadnienia związane z mechaniką, elektroniką i programowaniem. Komputer, lutownica, wiertarka, piła to nasze zabawki. W kilkuosobowych drużynach budujemy urządzenia mechatroniczne, które zaprezentujemy podczas konkursów organizowanych przez uczelnie w całej Polsce. Zapraszamy w soboty godz. 11:00 - 12.30.

Strona WWW Koła Robotyka

 
mgr Grzegorz Nowik

 

Koło wyrównawcze z matematyki

Zajęcia skierowane są do osób, których przygoda z matematyką nie jest zachęcająca. Edukacja w Polsce może być porównana do „pociągu, który realizuje materiał szkolny i dużo ważniejsze jest aby zrealizować program, niż aby uczniowie go zrozumieli, obrazowo nauczyciel prowadzi pociąg, ale uczniów może być tam niewielu”. Jak wiemy matematyki uczymy się już wiele lat i rozwiązywanie zadań z matematyki można czasami porównać do układania puzzli, gdy nie mamy wszystkich elementów. To co uczniowie dzisiaj wiedzą z matematyki jest zbudowane na wcześniejszej edukacji, nauczycielach, a także tym co wynoszą z domu. Na zajęciach chcemy zbudować atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku, ważne szczególnie w relacjach uczeń – uczeń. Odpowiadamy na każde pytanie i zachęcamy się do ciężkiej pracy. Nauczanie jest nastawione na pojedynczego ucznia, aby mu pomagać w tym, czego nie wie, czy nie umie i w miarę możliwości jest to realizowane. Zaletą jest ustawienie stołów w klasie, gdzie nauczyciel może mieć kontakt osobno z każdym uczniem i nad każdym się pochylić. Zapraszam w każdy piątek w godz. 13:25-14:55.

dr Zbigniew Zaczkiewicz

Koło fotograficzne - Piątki z Fotografią.

Jeżeli potrafisz zachwycić się pięknem zachodu słońca albo kroplą rosy, ciekawią Cię ludzie i otaczający świat,to znaczy, że wielką przyjemność sprawi Ci fotografowanie.

Co Cię czeka?
-Poznasz tajniki fotografowania aparatem cyfrowym.
-Odkryjesz magię fotografowania i na pewno zaczniesz robić lepsze zdjęcia,
-Przekonasz się, że fotografuje człowiek, a aparat tylko robi zdjęcia i zobaczysz jak wiele można osiągnąć prostymi sposobami.
-Poznasz czym jest światło w fotografii i jak z niego korzystać.

-Zobaczysz dlaczego zapis cyfrowy jest potencjalnie bardziej kreatywny od mechanicznego zapisu analogowego,
-Zapraszamy na zajęcia plenerowe, biwaki, wyjazdy na ciekawe wystawy.

A na koniec wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych przez wszystkich uczestników zajęć. Odkryj w sobie talent artysty fotografa. Zapraszam w piątki od godziny 14:00

Jerzy Lech
Pracownia Fotografii Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku

Szkolne koło wolontariatu

Liga Ochotniczo Pomagających Burków LOPB, czyli Szkolne Koło Wolontariatu organizuje szereg akcji, dzięki którym pozyskuje fundusze, które zostaną przeznaczone do przygotowania Szlachetnej Paczki. Planujemy loterie, aukcje i kiermasze ciast.

Pierwszy kiermasz ciast na Wydziale Informatycznym już za nami. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów i pracowników Politechniki. Wszystkie ciasta, co do ostatniego kawałka zostały wyprzedane w 3 godziny! Zebraliśmy imponującą kwotę 698,2 zł. Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dwa kiermasze. 17 października na Wydziale Inżynierii Środowiska i Budownictwa, a 23 października na Wydziale Elektrycznym. Zapraszamy wszystkich miłośników domowych wypieków.

W listopadzie planujemy jeszcze Loterię Fantową oraz Aukcję. Aktualnie zbieramy gadżety, fanty, nagrody główne. Tych, którzy chcieliby wesprzeć nasze działania zapraszamy do pokoju 42 B w Liceum, do pedagog szkolnej.

 

Zajęcia dodatkowe w szkole

Szkoła realizuje autorskie programy nauczania z uwzględnieniem wymagań podstawy programowej oraz uzdolnień i zainteresowań uczniów. Oznacza to, że młodzież oprócz obowiązkowych lekcji, ma bogaty wybór zajęć dodatkowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Zajęcia pozalekcyjne oraz wyrównawcze dobierane są tak, aby każdy uczeń miał możliwość indywidualnego kształtowania ścieżki rozwoju. Oprócz zajęć dodatkowych, uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje w ramach kół naukowych Politechniki Białostockiej. Najaktywniejsi będą mogli współtworzyć nowoczesne roboty, łaziki marsjańskie, bolidy czy też nowoczesne aplikacje.

14.00 - 15.00 - Zajęcia wyrównawcze z matematyki

16.10 - 17.40 - Koło matematyczne

rozkład zajęć dodatkowych wkrótce