23 lis 2017

Urządzenie typu smart home, gra komputerowa, która uatrakcyjni dzieciom wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, system medycyny spersonalizowanej, a także dostawka do wózka inwalidzkiego oraz bioniczna proteza ręki – to pomysły, które znalazły się w TOP 5 konkursu Technotalent Politechniki Białostockiej. Ich autorami są: uczeń Liceum Ogólnokształcącego PB Kajetan Radulski, studenci, absolwenci oraz pracownicy Politechniki Białostockiej. We wtorek, 21 listopada, zespoły przedstawiły swoje projekty przed publicznością oraz odpowiedziały na pytania jurorów.Już po raz czwarty Fundacja Technotalenty chce wspierać młodych ludzi, którzy mają innowacyjne pomysły. W tym roku konkurs rozgrywany jest w siedmiu kategoriach: Technika, Biznes, Wyzwanie Społeczne, Inspiracje 2017, a także Technotalent Politechniki Białostockiej oraz – po raz pierwszy – Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Twórcy systemu „Be a Hero” ze swoim produktem chcą dotrzeć do instytucji zajmujących się rehabilitacją ruchową dzieci. Gra, nad którą pracują, sprzężona z czujnikami ruchu pozwoli nużące ćwiczenia zamienić w świetną rozrywkę. „BE A HERO” tworzą mgr inż. Aleksander Sawicki (pracownik WI PB, doktorant WE), Patrycja Chociej (studentka WI), Kajetan Radulski (uczeń Liceum Ogólnokształcącego PB).

W składzie kapituły Technotalent PB 2017 znaleźli się Tomasz Stypułkowski - prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich PB, dr hab. inż. Eugeniusz Sajewicz, prof. PB – Wydział Mechaniczny PB, Maciej Wieloch – Prezes Zarządu Funduszu Inwestycyjnego Infini oraz Adam Gardocki – Partner Zarządzający Region Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Białymstoku.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali, 1 grudnia 2017 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej.