6 gru 2016

Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International odbędzie się 07. XII. 2016r., o godzinie 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej (wydział informatyki) przy ul. Wiejskiej 45 A. Na Maraton zapraszamy uczniów, nauczycieli liceum oraz studentówi pracowników Politechniki Białostockiej. Podczas spotkania odbędą się warsztaty dotyczące praw człowieka, które przeprowadzą studenci Koła Naukowego z wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu przez kilka godzin powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane. W tym roku piszemy listy w obronie 11 osób z całego świata, między innymi dziesięcioletniej dziewczynki z Malawi – Annie Alfred, która urodziła się z albinizmem. Członkowie jej społeczności polują na części ciała ludzi takich jak ona, a następnie robią z nich amulety, wierząc w ich magiczną moc. Listy te są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im nadzieję i siłę w walce o swoje prawa.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie 728 miejsc w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku osób, których prawa zostały złamane.